Wieczór wyborczy w Londynie

W zeszłym miesiącu rozpoczęła się nowa kadencja w Sejmie. Jak podało PKW, zwyciężyła partia Prawo i Sprawiedliwość. Jest to pierwszy raz po 1989 roku, gdy jedna partia, uzyskała tak wysoki wynik (37,6%), uzyskując jednocześnie możliwość stworzenia samodzielnego, niekoalicyjnego rządu oraz samodzielnej Rady Ministrów. Do Sejmu weszli również PO z 138 mandatami, Kukiz’15 z 42, NowoczesnaPL z 28 oraz PSL z 16 a także jeden otrzymała Mniejszość Niemiecka.

W Wielkiej Brytanii gdzie głosowało 54 460 osób pierwsze miejscie zajęła partia Pawła Kukiza z wynikiem 24%, tuż za nią PiS z wynikiem 22,89%, KORWiN 20%, PO 14.9%, NowoczesnaPL 7,94%, KW Razem 5,32%, Zjednoczona Lewica 4,30%.

W niedzielę głosowania, w Londynie w barze Topolski odbył się wieczór wyborczy zorganizowany przez Ambasadę Polską w Londynie we współpracy z Polskim Ośrodkiem Naukowym UJ, PolesinUK oraz Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii, gdzie sondażowe wyniki wyborów komentowali: Edward Lucas (The Economist), Dr Katya Kocourek (Stroz Friedberg, wcześniej The Economist Intelligence Unit, prof. Aleks Szczerbiak (University of Sussex) oraz prof. Arkady Rzegocki (Uniwersytet Jagielloński).

Wszyscy komenatorzy przewidywali przełom w polskiej polityce. PO, partia, która rządziła od ośmiu lat została uzana za największego przegranego tych wyborów – jak zauwazył Edward Lucas, każda partia polityczna przy takim wzroście ekonomicznym za rządów jak PO, zostałaby wybrana ponownie. Jednakże Alex Szczerbiak podkreślił, że PO stało się ostatnimi laty cyniczną,  odsuniętą od rzeczywistości kawiorową partią, co potwierdziły afery taśmowe i liczne skandale. Ludzie przestali wierzyć w kreowaną przez PO wizję Polski jako ‘Zielonej Wyspy’, na której żyje się cudownie, podczas gdy młodzi ludzie muszą masowo wyjeżdżać za granicę, bo w kraju nie ma dla nich perspektyw. Możliwość emigracji, która paradoksalnie miała być wielką korzyścią z wejścia Polski do UE, stała się porażką, zważywczy na skalę ludzi, którzy są zmuszeni pracować poniżej swoich kwalifikacji za granicą. PO z partii o liberalnej ideologii stając się partią rządzącą bez żadnej strategii i mimo licznych zmian w sektorze finansowym od 2009r., jak konsolidacja sektora bankowego,  stymulacja monetarna czy rozwiązanie problemu kredytów we frankach szwajcarskich stracili drastyczne 16% poparcia.

Pis, który dlugo pozostawał pod wplywem krytyki medialnej, tym bardziej zaskoczył wysokim wynikiem. Paneliści nie podzielali nadmiernie tych obaw, podkreślając, że zmiana nadeszla w momencie, ktory bedzie motywowal rząd do ciezkiej pracy. Katya Kocurek podkreśliła, że PiS nie może teraz spocząć na laurach tylko musi wykorzystać swoją szansę, podając przykład czeski, gdzie w ostatnich wyborach zwyciężyła antyestablishmentowa, wywodząca się z ruchów obywatelskich partia Sprawy Publiczne, która po wyborach szybko upadła zawodząc elektorat brakiem inicjatywy. Arkady Rzegocki zauważył, że ludzie zaczynają myśleć w kategoriach republikańskich tradycji, gdzie społeczeństwo ma wpływ na rzeczywistość demokratyczną i oczekuje rządu, który wsłucha się w głos ludzi.

Do sukcesu PiS przyczyniły się obietnice wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw, które są jednym z głównych problemów państw rozijiających się, takich jak Polska. Te postulaty powinny być stanowczo wdrażane przez PiS po wygranych wyborach.

Zaskakująco niski wynik lewicy w tych wyborach również zapowiada nową erę w polskiej polityce. Do Sejmu nie dostała się Zjednoczona Lewica ani Partia Razem, jedynie udało się to PSL dzięki swojemu stałemu elektoratowi, który dla Alexa Szczerbiaka jest ciekawym fenomenem. PiS przejął część lewicowego elektoratu dzięki swojej socjalistycznej polityce ekonomicznej.

W kwestii polityki zagranicznej od nowego rządu możemy spodziewać się eurospecptycznego etapu, którego największą trudnością może stać się antyniemiecka retoryka, podczas gdy Niemcy są naszym największym partnerem gospodarczym. Natomiast jest szansa na zaciśnięcie więzi z Wielką Brytanią, która ma podobne podejście do spraw budżetowych i energetycznych UE a także do sprawy rosyjskiej. Polska powinna również skupić się na polepszaniu więzi z grupą wyszechradzką, co może być utrudnione zważywszy na nasze odmienne zdanie z Czechami, Słowacją czy Wegrami w kwestii zagrożenia Rosji dla Polski, powiedział Edward Lucas.

Obserwujemy największą zmianę polityczną od czasów Okrągłego Stołu. Te wybory pokazały, że Polacy byli wyraźnie zmęczeni rządami tak zwanego Salonu i rozrastającego się urzędniczego balonu. Ciekawie będzie obserwować co stanie się z PO – czy się odrodzi, czy odejdzie w niepamięć jak SLD -oraz jaką strategię obierze PiS, które po raz pierwszy raz w historii ma pełną szansę na realizację swojego programu.

polesinuk poles1 poles3 poles5