Dlaczego warto?

Polska jest wyjątkowym krajem o bogatej i burzliwej historii. Usytuowana w samym centrum Europy, geograficznie, a także kulturowo, łączy Wschód z Zachodem.

Liczba odwiedzających nas rok rocznie turystów wydaje się wyraźnie świadczyć o walorach regionu, zarówno tych przyrodniczych, jak i kulturalnych. Powodów by tu przyjechać są tysiące, żeby wymienić tylko najbardziej spektakularne, takie jak bursztynowy Bałtyk, malownicze Tatry, mazurska kraina jezior, papieska Małopolska czy tętniące życiem Mazowsze.

Polska to miejsce, w którym chyba bardziej niż gdziekolwiek spotyka się tradycja z nowoczesnością. Festiwale i koncerty przyciągające znawców współczesnych nurtów światowej kultury odbywają się tutaj obok pielęgnowanych od wieków ludowych zwyczajów czy celebracji religijnych.

Gości przyjmujemy bardzo serdecznie, w myśl staropolskiego powiedzenia „gość w dom, Bóg w dom”. Jedną z cech rodzimej gościnności jest suto zastawiony stół i przedłużanie odwiedzin w nieskończoność. Do dziś w wielu miejscach rodziny nowożeńców zapraszają gości na wesela trwające dwa lub trzy dni.

Polskie tradycje akademickie sięgają ponad 650 lat wstecz. Uniwersytet Jagielloński powstał w 1364 r. jako drugi w tej części Europy, po uniwersytecie w Pradze. Osiągnięcia Polaków  trwale zmieniły oblicze nauki, a Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie to tylko najbardziej znani jej przedstawiciele.

Studiowanie nad Wisłą daje szansę zdobycia dyplomu jednej z 470 uczelni. Kształcą one blisko 2 miliony studentów, co daje Polsce jeden z najwyższych na świecie wskaźników skolaryzacji oraz największą liczbę instytucji szkolnictwa wyższego w Europie. Studenci  mogą wybrać spośród ok. 200 kierunków. Zagraniczne firmy chętnie zatrudniają ich absolwentów, szczególnie zaś cenią inżynierów, architektów i informatyków.

Dla studentów zagranicznych Polska jest krajem atrakcyjnym także pod względem ekonomicznym. Koszty studiów i utrzymania są dużo niższe niż w innych miastach europejskich. Dodatkowo w wielu miejscach, takich jak muzea czy obiekty sportowe, obowiązują zniżki studenckie. W porównaniu z innymi krajami, znacznie niższe są także koszty rozrywki oferowanej studentom, a wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych dostępnych jest bezpłatnie.

Czas spędzony na studiach i badaniach naukowych w Polsce może okazać się ciekawy i inspirujący – tak pod względem naukowym, jak i w wielu aspektach życia codziennego. Aby naprawdę poznać nasz kraj, trzeba zetknąć się z nim osobiście i doświadczyć tego, czego nie sposób oddać za pomocą słów. Do zobaczenia!