Kadra

Zajęcia poprowadzi profesjonalna kadra z wieloletnim doświadczeniem pracy w mediach oraz w branży mediów elektronicznych.

Będą to specjaliści znający środowiska Polonijne oraz rynek mediów w Wielkiej Brytanii. Podczas zajęć zaprezentowane zostaną najnowsze trendy panujące na rynku mediów elektronicznych.

Marek Zając – dziennikarz, publicysta, działacz społeczny, wykładowca w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Jest absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarską drogę – od stażysty, przez szefa działu, po głównego redaktora prowadzącego i zastępcę redaktor naczelnej – rozpoczął w 2000 r. w „Tygodniku Powszechnym”; pracował także w dzienniku „Polska. The Times” oraz „Przekroju”. Opublikował ponad dwieście reportaży, wywiadów i artykułów publicystycznych na łamach tytułów polskich i zagranicznych. Zajmuje się tematyką społeczną, polityczną, religijną i historyczną. Od sześciu lat stale współpracuje z TVP – prowadził m.in. program publicystyczny „Mam inne zdanie” oraz poranne pasmo „Kawa czy herbata”. Obecnie jest gospodarzem niedzielnego magazynu „Między ziemią a niebem” i szefem „Informacji Kulturalnych” w TVP Kultura. Otrzymał prestiżową nagrodę dziennikarską „Ślad” im. biskupa Jana Chrapka oraz tytuł najlepszego publicysty Małopolski. Od 2006 r. jest sekretarzem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP, członkiem Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau i wiceprezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Dr Jarosław Flis – adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społcznej, gdzie pracuje od 1997 roku. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i tam też obronił doktorat z zakresu zarządzania. Specjalizuje się w dziedzinie public relations, socjologii polityki i zarządzania instytucjami publicznymi. Szczególnie interesują go instytucjonalne uwarunkowania komunikowania publicznego oraz wpływ komunikowania na zarządzanie instytucjami publicznymi. Bada wpływ prawa wyborczego na zachowania polityków i wyborców. Jest ekspertem sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego oraz Komisji Konstytucyjnej.
Zdobyte doświadczenie praktyczne to m.in praca w charakterze rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Krakowa, doradcy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Przygotował i brał udział w realizacji procesu uspołecznienia Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego oraz cyklu warsztatów doskonalących postępowanie w sytuacjach kryzysowych dla Państwowej Straży Pożarnej. Był konsultantem ds. partycypacji społecznej w ramach Programu Rozwoju Instytucjonalnego, prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, finansowanego przez Bank Światowy. Laureat nagrody „Praesignis” za najlepszą pracę doktorską poświęconą Małopolsce.
Jest autorem artykułów na łamach „Rzeczpospolitej”, „Gazety Wyborczej”, „Dziennika. Polski The Times” oraz prasy branżowej. Publicysta „Tygodnika Powszechnego”. Stały komentator TVP, TVN i Polsatu, prasy codziennej i tygodników opinii.

Marek Stremecki – w zawodzie od 35 lat. Początki sięgają jeszcze okresu studiów (szkoła aktorska w Krakowie – nieukończona i teatrologia UJ – ukończona). Pierwsza informacja opublikowana w „Gazecie Krakowskiej” dotyczyła obchodów Lajkonika a pierwszy artykuł podpisany z imienia i nazwiska tamże opisywał słynny Teatr Cricot Tadeusza Kantora. W latach 80. pracował w tygodniku tarnowskim pisując recenzje teatralne i o sztuce ale także – dziś humorystycznie brzmiące – reportażyki ze skupu ziemniaków. W tejże gazecie zajmował się jednak głównie stroną techniczną i kontaktami z cenzurą. To pierwsze doświadczenie do niczego się nie przydaje (komputer zastąpił technikę ołowiu) to drugie owszem, bo wiedzę zdobytą o mrocznej stronie PRL wykorzystuje dziś jako dziennikarz. Zamiłowanie do zdobywania informacji i szybkiego ich przekazywania wykorzystywał w latach 90. w Radiu Zet. Tę pracę poprzedzała „romantyczna” charówka w konserwatywnym dzienniku „Czas Krakowski”. Poza tym redagował depesze w Polskiej Agencji Prasowej, miał własny program telewizyjny w TV Religia pt. „Skalpel i dusza” (wciąż można go oglądać), prowadził w radiowej Trójce wieczorne rozmowy. W obecnej pracy w Muzeum Historii Polski zajmuje się pisaniem i redagowaniem tekstów na strony internetowe. W radiu występuje jako ekspert od PRL-u. Jest Krakowianinem mieszkającym w Warszawie – jak sam mówi: „bywa trudno”.

Mariusz Pełechaty – strateg, wykładowca zarządzania marką na Uniwersytecie Wrocławskim. Współautor książki „E-marketing w akcji” (2008). Jako Head of Social Media w agencji reklamowej Lemon Sky przewodzi zespołowi odpowiedzialnemu za nagradzane w wielu konkursach działania w mediach społecznościowych m.in. dla takich marek jak Orange (Serce i Rozum), Tesco (Eksperci Tesco), Tymbark, Winiary czy Palmolive.

Jan Wróbel – polski dziennikarz, publicysta, felietonista, nauczyciel, historyk. Od 1999 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Życie”. Pracował w redakcji tygodnika „Nowe Państwo”, „Dziennika Polska-Europa-Świat”oraz „Europy” (wtedy dodatku najpierw do „Faktu”, a potem „Dziennika Polska-Europa-Świat”), w której był pierwszym sekretarzem redakcji. Publikował we „Frondzie” i „Newsweeku”. Od listopada 2008 do maja 2009 pełnił funkcję redaktora naczelnego serwisu Redakcja.pl. Publicysta „Dziennika Gazety Prawnej i tygodnika „Wprost”. Od maja 2010 prowadzi środowe wydania audycji Poranek Radia Tok FM. Był doradcą i autorem wielu przemówień premiera Jerzego Buzka. W 1989 został nauczycielem w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie, następnie także jego dyrektorem. Jest autorem podręczników historii do liceum „Odnaleźć przeszłość” oraz książek: „Jak przetrwać w szkole i nie zwariować” (2010) i „Zbrodnia doskonała” (2011). (fot. Marta Orlik-Galliard)

Leszek Rafalski – absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej i Podyplomowego Studium Dziennikarskiego UJ. Redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej” (2004), zastępca redaktora naczelnego „Gazety Krakowskiej” (1994-2004). Wcześniej m.in. redaktor wydania i kierownik działu sportowego w „Dzienniku Polskim”, kierownik działu publicystyki i reportażu w „Tempie”. Laureat „Złotego Pióra” i kilku ogólnopolskich konkursów na reportaż prasowy. Wykładowca dziennikarstwa na UJ (od 1998) i w Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Pedagogicznego. Założyciel i wydawca Stylowego Magazynu Studenckiego „SMS”.

Mariusz Bartkowicz – dziennikarz, publicysta i działacz społeczny. Absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych o specjalizacji dziennikarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Chociaż swoje pierwsze doświadczenia dziennikarskie zdobywał jeszcze jako licealista w 1993 r. w Gazecie Wyborczej, jego żywiołem pozostaje radio. Od 2001 do 2011 roku pracował w Radiu Kraków, gdzie zaczynał od prostych form reporterskich. Następnie był wydawcą, prowadził audycje informacyjne i publicystyczne, a także poranne wywiady polityczne i debaty. W latach 2006-2011 pracował w kierownictwie programu, a od 2009 r. był redaktorem naczelnym i prezesem zarządu stacji. Autor koncepcji i wieloletni prowadzący audycji “Pokonać wstyd”, w której o swoich doświadczeniach w walce z uzależnieniami w programie na żywo opowiadali sami pacjenci, a za którą został uhonorowany przez Prezydenta Miasta Krakowa odznaką “Honoris Gratia”. Obecnie jako niezależny ekspert współpracuje z sektorem NGO – m.in. ze Stowarzyszeniem „Edukacja dla przedsiębiorczości” oraz Instytutem Łukasiewicza, gdzie uczestniczy w przygotowywaniu i realizacji projektów informacyjno-edukacyjnych. Ostatni z nich – pt. „Dwie Historie” – to cykl spotkań młodzieży z małopolskich szkół z byłymi więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Zapis ich rozmów znajdzie się w przygotowywanych do wydania publikacji książkowej oraz audycjach radiowych.